Pomáháme divočině přežít zimu

Pokud bude teplá zima, bez velkých mrazů a vydatných sněhových srážek, které se udrží po dlouhou dobu, divoce žijící zvířátka se bez naší pomoci vcelku pohodlně a bez větších obtíží obejdou. Pokud však napadnou hromady sněhu a teploty klesnou hluboko pod bod mrazu, budou za každou naší „výpomoc“ vděčni.
ptačí krmítko
Nejvíce odměněni budeme asi při pomoci ptáčkům. Postavíme-li krmítko na pro nás dobře viditelné, a zároveň pro ptáky bezpečné místo, budeme odměněni možností pozorovat pestrobarevné ptáčky, kteří se na toto krmítko budou chodit stravovat a schovávat, třeba před sněžením. Krmítka mohou být klasické ve tvaru domečku se stříškou. Budeme-li jej vyrábět sami, budeme dbát na to, aby stříška přesahovala místo, kde bude potrava ptáčky, tak aby ji zbytečně nezakryl sníh. Do takového krmítka často zavítají vrabci a jim příbuzní ptáci. Jinak to bude se sýkorkami. Těm stačí krmítko ve tvaru zvonu či koule, volně zavěšené na nějaké nižší větvi. Sýkorky se zavěsí pod takové krmítko a potravu budou vyzobávat hezky ze spodu. Bylo by dobré, kdyby samotná koule byla shora krytá nějakou stříškou či plochým terčíkem. Nesmí se však ve větru příliš divoce třepotat. Ptáky by zbytečně plašila.
Co do krmítek? Pro ptáky sypeme nějaké zrní, zbytky oříšků a semínek. Můžeme zvolit i speciální směsi, jenže na nich obchodníci jako na všem chtějí co nejvíce vydělat a tak semínka slunečnice pro ptáky, jsou kolikrát dražší, než ty co nabízejí nám lidem.
dvě sýkorky
Sýkorkám také svědčí tuk. V obchodě koupíte lojové koule naplněné semínky. Opět velice předražené. Stejnou službu udělá sádlo. Trochu ho rozpusťte, nasypte do něj slunečnici a jiná semínka a nechte ve vhodné formě v ledničce ztuhnout.
Ptákům můžete také přilepšit pečivem. Nikdy jim však nedávejte nic čerstvého. Starý chléb nechte dobře vysušit. Čerstvý chléb by ptákům mohl způsobit i smrt. V žaludku jim totiž zkvasí.
Nejen ptákům můžete pomáhat. Například ježci budou rádi za nějakou hromadu listí, kterou necháte při podzimním úklidu zahrady. Zavrtají se do ní a v jejím teple přezimují. Srnkám i zajícům můžete přilepšit ovocem a zeleninou, kterou už nebudete chtít sami konzumovat. Takovou potravu dávejte vždy jen na místo, kde zvěř nebude nikým rušena. To ale neznamená, že ji nemůžete z povzdálí pozorovat. Uvidíte, jako ze svého konání budete mít radost. A co teprve děti. Pro ně je takové pozorování snad největším dobrodružstvím.