Nezařazené

Parazité, jejichž hostitelem je člověk


Parazité jsou definováni jako organismy trvale či dočasně žijící na úkor jiného živého organismu tzv.  hostitele.

  • vnitřní parazité – žijí uvnitř těla hostitele, vyskytují se především u zvířat a někteří se mohou přenést na člověka. Patří sem škrkavky, toxoplasma, měchovci, tasemnice či vlasovec. Prevencí je pravidelné odčervování domácích mazlíčků a dodržování pravidel hygieny. Toxoplazmózou se lze nakazit i neomytou zeleninou nebo požitím syrového masa. Napadení člověka parazity se projeví obvykle problémy s trávením, bolestmi břicha atd. Příznaky jsou však velmi podobné, jako u spousty jiných střevních či žaludečních infekcí a diagnostika obtížná. Navíc dlouho nemusíme žádné problémy ani zaznamenat. U dětí se může objevit roup dětský či škrkavka dětská.
  • komár na džínách
  • vnější parazité – žijí na povrchu těla hostitele a zde také hledají potravu. Živí se ve většině sáním krve. Do této skupiny patří blecha obecná, bezkřídlý parazit, který může být přenašečem různých nemocí. Veš dětská žijící ve vlasech, živí se krví a vajíčka (hnídy) přilepuje na vlasy. Je velmi rozšířeným parazitem, zejména v dětských kolektivech a není snadné se jí zbavit. Štěnice domácí též nemá křídla, žije často nepozorovaně za nábytkem, v noci vylézá a živí se krví. Bohužel prevence moc není, nepomůže kolikrát ani pravidelný úklid. Do bytu se dostane snadno, ovšem z bytu se jí nechce. Pomůže jen zásah deratizátora se speciálními koncentrovanými přípravky. Strašákem se stalo přisáté klíště. Přijít k němu může člověk snadno pohybem v přírodě. Některá jsou přenašeči závažných onemocnění, jako je klíšťová encefalitida, což je akutní neuroinfekce, proti které však existuje očkování. Dále obávaná lymeská borrelióza, která má několik stádií a nerozpoznaná a neléčená může vést k chronické formě s různými nepříjemnými příznaky onemocnění.

 velké klíště

Parazité byli, jsou a budou. S tím nic neuděláme, ale je dobré o nich vědět, aby se člověk mohl v rámci možností bránit, event. vyhledat včas lékaře.