Podezřele nízké ceny multifunkčních tiskáren, které zvládnou ve vynikající kvalitě skenovat, kopírovat i tisknout dokumenty, obrázky i fotografie, dnes nejsou známkou nízké kvality. Někteří lidé právě z tohoto důvodu váhají zakoupit levný výrobek, který je nabízen již za několik stovek korun. A pak jsou mezi námi tací, co naopak jásají, jak levně pořídili zařízení, jehož výrobní náklady budou pravděpodobně vyšší, než uvedená cena na trhu.
Měli bychom si ujasnit, že jde o tržní mechanismus a obchodní politiku, která počítá s tím, že zákazník bude k tiskárně potřebovat spotřební materiál, tedy papír a především náplně. Veškerý byznys je nastaven tak, že ceny originálních tonerů a inkoustových kazet naopak převyšují výrobní náklady a tím se zisk z prodeje zařízení kompenzuje. Jen málokdo si totiž pořizuje periferie, aby pouze skenoval dokumenty a už vůbec ne proto, aby se na povedený výrobek jen díval.
Kompatibilní náplně mohou být vhodným řešením
Tržní systém také vytvořil určité šance pro výrobce tonerů a inkoustů, kteří nejsou přímými výrobci tiskáren. Těmto náplním se říká kompatibilní, neboli alternativní . Velmi důležité je ovšem, jak se říká, nešlápnout vedle. Těchto kazet je v prodeji velké množství a ne všechny vyhovují kvalitativním požadavkům. Podstatné jsou zákaznické reference a stabilita, resp. doba působení na trhu dodavatele náplní, v ideálním případě přesahující 5 let. Mějte se na pozoru před velmi levnými náplněmi neznámého původu, které se do Evropy dodávají ve velkém množství z Číny, většina z nich dokonce obsahuje toxické, karcinogenní látky.
Kromě kompatibilních lze využít i možnosti tzv. renovace, což je proces, kdy se kazeta vyčistí a poté naplní originálním inkoustem či tonerovým práškem. U kvalitních alternativních kazet lze uspořit zhruba polovinu nákladů na provoz tiskáren, vyplatí se tedy alespoň zvážit, zda sáhnout po originálním balení, anebo zkusit osvědčeného dodavatele alternativních inkoustů či tonerů.