Luxusní poslech hudby z gramofonových desek

Žijeme ve světě elektroniky. Neumíte si již představit život bez ní. Stala se naší každodenní součástí. Elektronika je velmi široký pojem. Každý z nás ji využívá v mnoha podobách.

Některé využíváme téměř všichni. Jsou to například pračky, lednice, mrazáky, mobilní telefony, televize nebo třeba vysavač či rychlovarná konvice.

Další pak dle našich potřeb a činností. Dětské chůvičky, kojenecké váhy, sterilizátory, šicí stroje, digitální fotoaparáty, kamery nebo třeba sluchátka či reproduktory.

Ale řekněte mi, kdo v dnešní době doma má, či dokonce používá gramofon? 

Pár lidí se určitě najde. Sběratelé a milovníci tohoto výjimečného kousku, ale jistě to již není věc běžně používaná.

A mně to přijde jako velká škoda.

Gramofon má své kouzlo, svůj šarm a šmrnc.

gramofonová deska v gramofonu

Víte o něm nějaké konkrétnější informace kromě toho, že slouží k přehrávání gramofonových desek? Ne? Tak se je pojďte dozvědět!

Gramofon byl ve své době nejvýznamnější přehrávač zvukových záznamů.

U gramofonových desek jde o mechanický analogový záznam zvuku. 

Předchůdce gramofonu byl takzvaný fonograf. Ten ale měl mnoho nedostatků a dá se říci, že nebyl úplně promyšlený a jeho vývoj nedošel do zdárného konce pro úspěšné fungování.

Zvuk u gramofonu vzniká mechanickým přenosem kmitů. Tyto kmity se zaznamenávají v drážkách gramofonové desky. Jehla sleduje drážkový tvar a poté snímá kmity v takzvaném chvění. To se přenáší na membránu. Membrána se rozkmitá a vydává zvuk. 

ženy poslouchají hudbu

A víte co je nejlepší? Právě důvod, proč poslouchat hudbu na gramofonových deskách. Je to jednoduché. Specifický zvuk a dynamika! Pokud se totiž při výrobě postupovalo kvalitně a následně se desky správně skladují, pak lze záznamy na nich uchovat v původní kvalitě minimálně stovky let! Žádné jiné medium toto nedokáže. Proto je pro mě gramofon a jeho desky ta správná volba.