Žijeme ve světě elektroniky. Neumíte si již představit život bez ní. Stala se naší každodenní součástí. Elektronika je velmi široký pojem. Každý z nás ji využívá v mnoha podobách.
Některé využíváme téměř všichni. Jsou to například pračky, lednice, mrazáky, mobilní telefony, televize nebo třeba vysavač či rychlovarná konvice.
Další pak dle našich potřeb a činností. Dětské chůvičky, kojenecké váhy, sterilizátory, šicí stroje, digitální fotoaparáty, kamery nebo třeba sluchátka či reproduktory.
Ale řekněte mi, kdo v dnešní době doma má, či dokonce používá gramofon?
Pár lidí se určitě najde. Sběratelé a milovníci tohoto výjimečného kousku, ale jistě to již není věc běžně používaná.
A mně to přijde jako velká škoda.
Gramofon má své kouzlo, svůj šarm a šmrnc.
Víte o něm nějaké konkrétnější informace kromě toho, že slouží k přehrávání gramofonových desek? Ne? Tak se je pojďte dozvědět!
Gramofon byl ve své době nejvýznamnější přehrávač zvukových záznamů.
U gramofonových desek jde o mechanický analogový záznam zvuku.
Předchůdce gramofonu byl takzvaný fonograf. Ten ale měl mnoho nedostatků a dá se říci, že nebyl úplně promyšlený a jeho vývoj nedošel do zdárného konce pro úspěšné fungování.
Zvuk u gramofonu vzniká mechanickým přenosem kmitů. Tyto kmity se zaznamenávají v drážkách gramofonové desky. Jehla sleduje drážkový tvar a poté snímá kmity v takzvaném chvění. To se přenáší na membránu. Membrána se rozkmitá a vydává zvuk.
A víte co je nejlepší? Právě důvod, proč poslouchat hudbu na gramofonových deskách. Je to jednoduché. Specifický zvuk a dynamika! Pokud se totiž při výrobě postupovalo kvalitně a následně se desky správně skladují, pak lze záznamy na nich uchovat v původní kvalitě minimálně stovky let! Žádné jiné medium toto nedokáže. Proto je pro mě gramofon a jeho desky ta správná volba.