Jak vybrat vhodnou LED žárovku E27

Závit s označením E27 všichni dobře známe. Jsou to ty staré známé koncovky žárovek, přezdívané jako „edisonovky“. Podle jejich objevitele bylo také označení závitu pojmenováno – E jako Edison. Číslo 27 značí průměr závitu v mm. S tímto typem závitu, pouze s menším průměrem 14 mm, se můžete setkat u žárovek přezdívaných jako „miňonky“.

lampička

Závit o průměru 27 mm je nejrozšířenějším typem koncovek na světě. Setkáte se s ním v Antarktidě v expedičních ubytovnách, v tropických podmínkách deštného pralesa v Brazílii, v drsných ledových pláních Aljašky a ruské Sibiře, anebo v české útulné hospůdce nedaleko Ústí nad Orlicí. LED žárovky E27 jsou zkrátka jedním z nejuniverzálnějších výrobků světa.

Podle čeho je vybírat

Pohled na celou problematiku správného výběru není sice složitý, ale vyžaduje alespoň základní znalosti.
CRI – index podání barev je hodnota, která nám objasní, zda u daného typu osvětlení dokáže naše oko rozlišovat barvy tak, aby byly věrné. Sto procent CRI je ideální stav, který nastává v poledne za denního světla vlivem slunečního záření. Umělé osvětlení mívá tento index nižší, některá svítidla se mu přibližují až kolem hranice 70 – 80 %, ale třeba takové sodíkové nízkotlaké výbojky mají tuto hodnotu velice nízkou. Nevýhodou nízkého CRI (Color Rating Index) je i rychlejší únava zraku, ztráta barevného rozlišení a v takto osvětlené kuchyni můžeme dokonce vnímat čerstvé potraviny jako závadné. Paradoxem je, že vláknové žárovky měly tento index blížící se 100 %.

rozpad

Teplota barvy– určuje, jak se budeme v osvětleném prostředí cítit. Čím chladnější bílé světlo, zhruba mezi 7 – 8 000 K, tím více povzbuzuje aktivitu a hodí se spíše na osvětlení pracovišť, kanceláří nebo kuchyňských linek. Naopak teplá nažloutlá barva zhruba kolem 3 500 K je ideální do obývacího pokoje a ložnice pro navození relaxační atmosféry.